تبلیغات
شکرگزاری،سلامت روح و جسم - 12 راهکار برای خاطره‌انگیز کردن تعطیلات شما
شکرگزاری_سلامت روح و جسم

| زکات علم نشر آن است

شکرگزاری شکرگزاری
قرآن آنلاین
آموزش اقسام نمازها
ادعیه و زیارت نامه ها
آشپزی به سبک شکرگزاری
 تازه های فرهنگ و معارف تازه های پزشکی


  •    بررسی 3 نوع شایع درد در ناحیه شکم
  •    برای تقویت قدرت بینایی خود، این نکات را هرگز فراموش نکنید!
  •    ارتباط عجیب ما بین کم‌خونی و ابتلا به آلزایمر
  •    توصیه‌های عصرانه‌ای مهم برای روزهای گرم و سرد سال

 تازه های روان شناسی تازه های دندان پزشکی  آمار

مطالب درج شده تا به این لحظه: عنوان
جدیدترین به روز رسانی:

 پراکندگی جغرافیایی

Free counters!
نرم
سامانه

شکرگزاری

12 راهکار برای خاطره‌انگیز کردن تعطیلات شما


 نویسنده: میلاد عابدینی   انتشار: دوشنبه 26 اسفند 1392، 16:49

خانواده و سبک زندگی| طبیعت| مقالات|


راهنمای سفر در تعطیلات عید

به تعطیلات همچون فرصتی بنگرید که شما را از کوه مشکلات و خستگی ناشی از آن رها می کند

بیشتر مردم، فرقی نمی‌کند در کجای این کره خاکی باشند، همیشه به انتظار تعطیلات برای اندکی استراحت و تجدید قوا هستند و تعطیلات آخر سال بهترین فرصت را پیش رویشان می‌گذارد تا از لحظاتشان لذت ببرند. اما گاهی اوقات همین تعطیلات بویژه تعطیلات سال نو برای بسیاری از افراد طاقت‌فرسا و عذاب‌آور می‌شود. در حقیقت اگر مستعد اضطراب و افسردگی هستید به احتمال زیاد روزهای پراسترس و ناراحت‌کننده‌ای را خواهید گذراند چه خرید هدیه، مهمانی دادن، پخت و پز، دیدن اقوام یا برعکس نبود این شرایط می‌تواند این روزها را به لحظاتی عذاب‌آور و خسته‌کننده تبدیل کند.

اما شما با انجام چند ترفند ساده می‌توانید در بحبوحه این هیاهو، آرامش خود را حفظ و اضطرابتان را مهار کنید و از تعطیلات‌تان نهایت لذت را ببرید. برخی از مشکلات خاص تعطیلات که بیشتر مردم را گرفتار خود می‌کنند در زیر آورده شده است که با راه‌حل ارائه شده، می‌توانید از پس آنها برآیید.

1 ـ فهرست کارهای عقب‌افتاده

آماده‌شدن برای تعطیلات و تفریح، خرید‌کردن، برنامه‌ریزی سفر و وظایف بی‌شمار دیگر باعث می‌شود احساس کنید دنیایی از کار روی سرتان ریخته است و ممکن است نتوانید از پس آنها برآیید. اگر احساس می‌کنید تحت فشار هستید و نمی‌دانید چه کنید، لحظه‌ای صبر کرده و آرام بگیرید و سپس با آسودگی خیال تمام کارهایی که باید انجام دهید فهرست کرده، سازماندهی و اولویت‌بندی کنید. در ضمن برخی از کارها را به دیگر اعضای خانواده بسپارید تا فشار بیش از حد کار از روی شما برداشته شود. بدین ترتیب می‌توانید از اضطراب خود کاسته و برای تعطیلاتی شاد و فرح‌بخش آماده شوید.

2 ـ مدیریت مالی

همزمان با رسیدن روزهای پایانی سال همه ما با آگهی‌ها و تبلیغات رنگارنگ بمباران می‌شویم؛ تبلیغاتی که هدایای زیبا، مهمانی‌های پرزرق و برق و سفره‌های رنگین را نشان می‌دهد و مردمی که با بهترین و خوش‌آب و رنگ‌ترین حالت خود را برای ورود به سال نو آماده کرده‌اند. با دیدن این تصاویر ممکن است خیلی راحت گرفتار ظاهر زیبا و پرتجمل این تبلیغات شویم. بنابراین مراقب باشید در برابر وسوسه خرید بی‌رویه خودداری کنید. بهتر است برای این روزها از قبل بودجه‌ای خاص تعیین کنید و بیش از آن به خود اجازه خرید ندهید. در خصوص خرید هدیه برای عزیزان نیز زیاده‌روی نکنید تا گرفتار بی‌پولی در روزهای تعطیل و اضطراب ناشی از آن نشوید. هیچ چیز بدتر از بی‌پولی نمی‌تواند تعطیلات را به کام‌مان تلخ کند. به جای خریدن لوازمی که چندان مهم نیست پول‌تان را صرف تفریحات سالم کنید. درضمن اگر مشکلات مالی حادی دارید تفریحاتی که هزینه‌بر نیست را برای خود ترتیب دهید. مثلا می‌توانید به جای خوردن ناهار خود در خانه، آن را برداشته و در فضای باز و سرسبز پارک یا مکانی خوش‌آب و هوا میل کنید. بدین ترتیب با کمترین هزینه بیشترین لذت را می‌برید.

3 ـ توقع منطقی از تعطیلات

از تعطیلات خود توقعاتی منطقی داشته باشید. بیشتر ما تصور بسیار زیبا و رویایی از فصل تعطیلات داریم و به روزهایی پر از شادی و بدون دردسر می‌اندیشیم و زمانی که حقیقت چیز دیگری به ما نشان می‌دهد بشدت افسرده می‌شویم. باید به خاطر داشته باشیم در تعطیلات هم ممکن است بیمار شویم، یا فردی از اعضای خانواده یا عزیزمان کنارمان نباشد و دستورالعمل تعطیلات آن‌گونه که می‌خواسته‌ایم پیش نرود. باید تنها انتظار تعطیلاتی خوب داشته باشیم و منتظر روزهایی بسیار فوق‌العاده نباشیم. وقتی توقع‌تان را پایین بیاورید و در حد واقعی نگه دارید، روزهایتان را چنان خوب می‌بینید که تا مدت‌ها در ذهن‌تان باقی می‌ماند.

4 ـ آرامش در کنار خانواده و اقوام

معمولا ابتدای سال نو خانواده‌ها به دور هم جمع می‌شوند و دیداری تازه می‌کنند. این رسمی است که چه بخواهند و چه نخواهند هرسال انجام می‌شود.

گذراندن وقت در کنار اعضای خانواده یا اقوامی که دوست‌شان دارید، می‌تواند آرامش‌بخش و شادی‌آور باشد، اما اگر خانواده یا فامیل شما رفتاری ناسالم دارد و نسبت به شما بدرفتارند، مجبور نیستید آنها را تحمل کنید و روزهای خوب تعطیلات‌تان را با عذاب و اضطراب ناشی از رفتارهای نامناسب آنها بگذرانید. اما اگر رفتار آنها مانند بسیاری از خانواده‌ها اندکی آزاردهنده است یا مغرور، خودرای و انتقادی هستند به جای ترک آنها مهارت‌های ارتباطی و غلبه بر شرایط نامناسب خود را بالا ببرید تا در این‌گونه موقعیت‌ها از عهده همه چیز برآیید. وارد بحث‌های بیهوده و ناراحت‌کننده نشوید.

اگر موضوعی قبلا ناراحت‌تان کرده است هرگز در این روزها مطرح نکنید و بهتر است دلخوری‌هایتان را در جمع فامیل مطرح نکنید و برای زمانی مناسب‌تر بگذارید. در عوض خاطرات خوب را یادآوری کنید و با گفتن جوک و لطیفه لحظات دورهم جمع‌شدن را خاطره‌انگیز کنید. به این ترتیب آرامش‌تان هرگز به‌هم نمی‌ریزد و روزهای خوبی می‌گذرانید.


5 ـ‌ فرار از شلوغی

گاهی اوقات نیز شلوغی و سروصدای ناشی از دور هم جمع شدن خانواده‌ها یا دوستان بشدت خسته و کلافه‌کننده است و حتی ممکن است عصبانی شوید. اما به جای ناراحتی و خشمگین شدن، نفس عمیقی کشیده و ذهن خود را از قبل آماده چنین لحظاتی کنید و از فرصت پیش‌آمده برای لذت بردن از این روزها استفاده کنید. باید بپذیرید این موارد بخشی از زندگی است که باید آن را تجربه کنید.

6 ـ‌ دوری از تنهایی

این روزهای سال برای برخی افراد می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد؛ کسانی که برعکس خانواده‌های پرجمعیت، تنها هستند. در واقع این وقت از سال می‌تواند احساس بد ناشی از نبود خانواده و ارتباط‌های اجتماعی را بیش از پیش برجسته و فرد بشدت احساس تنهایی کند. اگر به دلیلی از خانواده دور هستید، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه فناوری این کار را بسیار آسان کرده است. می‌توانید به وسیله ارسال ایمیل و تصاویر ویدیویی از خود یا ارتباط تصویری آنلاین با آنها ارتباط برقرار کنید. اگر از تنهایی در این روزها بسیار در عذاب هستید بهترین راه‌حل وارد گروه‌های مختلف اجتماعی شدن است. برنامه‌های گروهی تفریحی بسیاری هست که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در این روزها کنسرت‌های مختلفی نیز برگزار می‌شود که می‌توانید از آنها دیدن کنید. همراه دوستان خود که برنامه خاصی ندارند به گردش بروید و هرگز تن به تنهایی ندهید تا دچار افسردگی و اضطراب تعطیلات نشوید.

7 ـ پرهیز از مهمانی‌های خسته‌کننده

این روزها پر از مهمانی، شکلات و شیرینی است. مردم بشدت درگیر مهمانی رفتن یا مهمانی برپاکردن هستند. مهمانی‌های آخر وقت و غرق در خوراکی‌های مختلف‌شدن موجب می‌شود نه‌تنها احساس خستگی و تنبلی کنید، بلکه درخصوص مصرف بی‌رویه غذا و خوراکی خوردن احساس گناه کنید. به خاطر بسپارید نه گفتن به برخی چیزها انتخابی کاملا هوشمندانه است.

بررسی کنید کدام مهمانی بهتر و لذتبخش‌تر است و باقی را قلم بگیرید. با این کار تمام وقت به دردسر آماده شدن برای مهمانی و خستگی ناشی از آن نمی‌افتید. تفریح‌کردن خوب است، اما به‌اندازه و افراط در آن چیزی جز خستگی و اضطراب نصیب‌تان نمی‌کند. در ضمن فراموش نکنید این روزها بیش از هر زمان دیگر باید به طور منظم ورزش کنید تا پس از تمام‌شدن تعطیلات بیش از اندازه وزنتان بالا نرود. همچنین تعطیلات بهترین زمان برای توجه و رسیدگی به خود است.

8 ـ‌ فراموش کردن خاطرات تلخ

برخی افراد در گذشته هنگام تعطیلات با مشکلاتی مواجه شده‌اند که روزهای تلخی برایشان رقم زده و این خاطرات را همچنان با خود حفظ کرده‌اند. باید خاطرات بد گذشته را در همان گذشته رها کرده و به فکر بهبود روحیه خود باشید. اگر نمی‌توانید خودتان را از شر آنها رها سازید با کمک مشاوران زبده و استفاده از ترفندهای آنها می‌توانید به نتیجه خوبی برسید. همچنین گاهی اوقات ممکن است شما از برخی دوستان یا اقوامتان دلخوری‌هایی از گذشته داشته باشید، اگر می‌خواهید تعطیلات سال نو به شما خوش بگذرد دست از این دلخوری‌ها برداشته و یکدیگر را ببخشید.

9 ـ رها از فناوری

گاهی اوقات فناوری حتی تلفن‌همراه می‌تواند به معضل تبدیل شود. مثلا ممکن است در تعطیلات کارفرمایتان یا حتی مشتریانتان دست از سرتان برندارند و اجازه ندهند لحظه‌ای از تعطیلات‌تان لذت ببرید و وجودتان را پر از اضطراب و نگرانی کنند، بنابراین اگر می‌خواهید زمانی را بدون هیاهوی کار بگذرانید ابزار فناوری ارتباطی را به کناری گذاشته و از تعطیلات لذت ببرید.

10 ـ فکر کردن به آینده

هرچه به سال جدید نزدیک می‌شویم ممکن است بیشتر به ماه‌های گذشته و این‌که هنوز به اهدافتان نرسیده‌اید فکر کنید. شاید می‌خواسته‌اید وزن کم کنید، در شغل‌تان پیشرفت کنید، یا محل سکونت‌تان را تغییردهید، اما به هردلیلی نتوانسته‌اید. داشتن هدف در زندگی بسیار عالی است، اما باید به خاطر داشته باشید همیشه ممکن است در یک بازه زمانی خاص به آنها دست نیابید. بنابراین به جای این‌که نسبت به کارهایی که انجام نداده‌اید احساس تاسف کنید از تعطیلات بهره برده و با آسودگی برنامه‌هایتان را بازنگری کنید و روشی جدید برای رسیدن به اهدافتان در نظر بگیرید. انرژی‌تان را برای متمرکز‌شدن روی آینده صرف کنید.

11 ـ مثبت‌اندیشی

متاسفانه برخی افراد چنان مضطرب هستند که نمی‌توانند حتی در تعطیلات احساس آرامش داشته باشند. برخی نیز برای روزهای تعطیل هم برنامه کاری ترتیب می‌دهند و معتقدند نمی‌توان لحظه‌ای بیکار ماند. باید گفت انسان برای این‌که بتواند کارایی خود را حفظ کند باید روزهایی را استراحت کرده و احساس کند هیچ مشکلی در زندگی ندارد. اگر دائم نگران کارهای عقب‌مانده باشیم، هرگز احساس خوبی نسبت به خود و زندگی خود نخواهیم داشت. به تعطیلات همچون فرصتی بنگرید که شما را از کوه مشکلات و خستگی و اضطراب ناشی از آن رها می‌کند.

12 ـ غلبه بر اضطراب تمام‌نشدنی

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید اضطراب یا اندوهتان را کنترل کنید و آن لحظه‌ای رهایتان نمی‌کند، پس بهتر است از دیگران کمک بگیرید، چرا که اضطراب می‌تواند تعطیلات‌تان را به بدترین روزهای سال تبدیل کند. اگر احساس بدتان را نمی‌توانید مهار کنید حتما به دیدن مشاوران حرفه‌ای رفته و از آنها کمک بگیرید. در واقع از تعطیلات استفاده کرده و به مسائلی که موجب اضطراب و نگرانی در شما می‌شود، رسیدگی و برای درمان روح مضطرب خود اقدام کنید.

-----------
psychologytoday.com‌ /مترجم: نادیا زکالوند-جام جم


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نرم
سامانه
  جدیدترین مطالب
 همیاری
تنها با یک کلیک شکرگزاری را در گوگل محبوب نمایید


  گشایش
هم اکنون چند صلوات را برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) می فرستید؟


  اشتراک مطالب
جهت دریافت روزانه مطالب آدرس پست الکترونیکی خود را وارد نمایید

Delivered by FeedBurner
ویزیت رایگان_درمان رایگان بیماری ها
  دوستان
  تبلیغات
جدیدترین اخبار