شکرگزاری_سلامت روح و جسم

| زکات علم نشر آن است

شکرگزاری شکرگزاری
قرآن آنلاین
آموزش اقسام نمازها
ادعیه و زیارت نامه ها
آشپزی به سبک شکرگزاری
 تازه های فرهنگ و معارف تازه های پزشکی


  •    بررسی 3 نوع شایع درد در ناحیه شکم
  •    برای تقویت قدرت بینایی خود، این نکات را هرگز فراموش نکنید!
  •    ارتباط عجیب ما بین کم‌خونی و ابتلا به آلزایمر
  •    توصیه‌های عصرانه‌ای مهم برای روزهای گرم و سرد سال

 تازه های روان شناسی تازه های دندان پزشکی  آمار

مطالب درج شده تا به این لحظه: عنوان
جدیدترین به روز رسانی:

 پراکندگی جغرافیایی

Free counters!
نرم
سامانه

شکرگزاری

آشنایی با انواع بیماری گواتر + روش های تشخیص و درمان


 نویسنده: میلاد عابدینی   انتشار: شنبه 17 خرداد 1393، 21:10

تیروئید| پزشکی|گواتر-تیروئید-کم کاری-پر کاری-تیروئید-عکس-بیماری گواتر


به گزارش شکرگزاری دکتر محبوبه سادات حسینی در صحبت های خود با ایسنا ، با اشاره به این موضوع که گواتر منتشر غیرسمی به مواردی اطلاق می‌شود که بزرگی منتشر تیروئید در غیاب گره یا پرکاری تیروئید رخ می‌دهد، ادامه داد: بیشترین علت گواتر ساده در جهان، کمبود ید است که چنانچه بیش از پنج درصد جمعیت را گرفتار کند گواتر آندمیک نامیده می‌شود.

این متخصص در رابطه با گواتر خبر از شایع بودن بیشتر این بیماری در خانم ها در قیاس با آقایان داد و تصریح کرد: گواتر در زنان شایع‌تر از مردان است و دلیل این موضوع شیوع بیشتر بیماری‌های خودایمنی زمینه‌ای و افزایش نیازهای ید در طی حاملگی است.

حسینی درباره نشانه‌های این بیماری گواتر نیز گفت: در صورت حفظ عملکرد تیروئید، عموما گواتر بدون علامت باقی می‌ماند. در بررسی گواتر منتشر، یک غدد بزرگ شده قرینه، غیرحساس و اغلب نرم که فاقد گره‌های قابل لمس است مشاهده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله یادآور شد: اگر تیروئید به میزان قابل ملاحظه‌ای بزرگ شود، امکان تحت فشار قرار گرفتن نای یا مری وجود دارد. انجام تست‌های تیروئیدی در تمام بیماران مبتلا به گواتر به منظور تشخیص پرکاری یا کم‌کاری تیروئید ضروری است.

دکتر حسینی با تاکید بر اهمیت ید، گفت: استفاده از ید یا جایگزینی هورمون تیروئیدی موجب ایجاد درجات مختلفی از پس‌رفت گواتر در موارد کمبود ید می شود. معالجه براساس مدت بروز بیماری و درجه نسج فیبروز انجام می شود.

این فوق تخصص غدد با بیان این که در گواتر ساده، عمل جراحی به ندرت ضرورت دارد، گفت: در مواردی که نای و مری تحت فشار قرار گیرد یا انسداد مجاری ورودی قفسه سینه ایجاد شده باشد، بر اساس صلاح دید پزشک درمان جراحی انجام می شود.


گواتر چند گره‌ای سمی

این فوق تخصص غدد در رابطه با گواتر چند گره ای سمی اذعان کرد: در این نوع گواتر چند گره‌ای، پرکاری تیروئید نیز وجود دارد. اغلب بیماران مسن هستند و ممکن است تظاهراتی از قبیل تپش قلب، تندی ضربان قلب، عصبی بودن، لرزش دست‌ها یا کاهش وزن نیز در بیماران دیده شود. تست‌های تیروئیدی در این موارد، پرکاری واضح یا تحت بالینی را نشان می دهد.

حسینی گفت: درمان با داروهای ضدتیروئیدی می‌تواند عملکرد تیروئید را طبیعی کند و تظاهرات بالینی ناشی از پرکاری تیروئید را برطرف سازد. ید رادیواکتیو و جراحی درمان‌های دیگر در دسترس هستند.


گواتر چند گره‌ای غیرسمی

حسینی با اشاره به این که گواتر چند گره‌ای غیرسمی، دوازده درصد از افراد بزرگسال را می‌تواند درگیر کند، گفت: شیوع این نوع گواتر در زنان بیش از مردان است و با افزایش سن شیوع آن نیزافزایش می یابد. این اختلال در مناطق کمبود ید شایع‌تر است. اندازه گره‌ها در افراد مختلف، اختلافات وسیعی را نشان می‌دهد.

وی در خصوص تظاهرات بالینی این نوع گواتر گفت: اغلب مبتلایان به این اختلال بدون علامت هستند. این بیماری به طور معمول در مدت زمان چندین سال ایجاد می‌شود و در معاینات معمول به سبب توجه خود شخص به بزرگی گردن، تشخیص داده می‌شود.

حسینی گفت: چنانچه گواتر به اندازه کافی بزرگ باشد ممکن است در نهایت منجر به ایجاد نشانه‌های فشاری شامل اشکال در بلع، تنگی نفس (به دلیل تحت فشار قرار گرفتن مجاری هوایی) شود اما این نشانه‌ها غیرشایع هستند.

این فوق تخصص غدد یادآور شد: درد ناگهانی در یک گواتر چند گره‌ای غیرسمی، اغلب بر اثر خونریزی به داخل یک گره ایجاد می‌شود اما احتمال وجود بدخیمی را نیز افزایش می‌دهد.

وی گفت: در مبتلایان به این نوع گواتر درمعاینه، ساختار تیروئید به هم خورده است و گره‌ها با اندازه‌های مختلفی نمایان می شود. تست‌های تیروئیدی باید به منظور کم‌کاری یا پرکاری تیروئید انجام شود. تست‌های عملکرد ریوی را می‌توان به منظور ارزیابی اثرات فشاری گواتر بر نای انجام داد. سایر بررسی‌های تشخیصی مورد نیاز، طبق نظر پزشک متخصص انجام می شود.

حسینی در پایان صحبت های خود نیز تصریح کرد: اغلب این اختلالات را می‌توان به صورت محافظه‌کارانه تحت نظر گرفت. استفاده از هورمون تیروئیدی (لووتیروکسین) به ندرت در کاهش اندازه این نوع گواتر موثر است. امروزه مصرف ید رادیواکتیو در حال افزایش است، زیرا این درمان در اغلب موارد اندازه گواتر را کاهش می‌دهد. البته جراحی همچنان به عنوان یک روش بسیار موثر باقی مانده است. در مجموع انتخاب نوع درمان بر اساس صلاح دید دکتر معالج انجام می شود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نرم
سامانه
  جدیدترین مطالب
 همیاری
تنها با یک کلیک شکرگزاری را در گوگل محبوب نمایید


  گشایش
هم اکنون چند صلوات را برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) می فرستید؟


  اشتراک مطالب
جهت دریافت روزانه مطالب آدرس پست الکترونیکی خود را وارد نمایید

Delivered by FeedBurner
ویزیت رایگان_درمان رایگان بیماری ها
  دوستان
  تبلیغات
جدیدترین اخبار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات